Baner

Badanie USG tarczycy?>

Badanie USG tarczycy pozwala na bardzo dokładną diagnozę ewentualnych zmian wielkości, kształtu, położenia i struktury tego gruczołu.  Dzięki niemu można stwierdzić obecność guzków, torbieli i innych zmian, których nie można wykryć podczas badania dotykiem.USG tarczycy jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym, a co najważniejsze - bezpiecznym.

         Kiedy lekarz wykryje niepokojące zmiany, wykonuje się biopsję tarczycy. Polega ona na pobieraniu fragmentu guzka za pomocą igły. Następnie trafia do patologa. Badania laboratoryjne pomagają odróżnić zmiany łagodne od raka tarczycy.

Wskazania do badania


          Tarczycy USG Białystok lekarz zaleca zwykle wtedy, gdy pojawia się powiększenie obwodu szyi lub ewentualnie wyczucia jakichkolwiek zmian w obrębie tarczycy podczas badania dotykiem. USG tarczycy wykonuje się także wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy są nieprawidłowe.

Jak przygotować się do badania


         Do tego badania nie trzeba się przygotowywać. Jedynym warunkiem jest, by pacjenci, którzy wcześniej mieli wykonywane takie badanie, muszą mieć ich wyniki przy sobie.

Na czym to polega?


         USG jest jak najbardziej badaniem bezbolesnym i bezpiecznym, które trwa kilka minut. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem, a następnie przesuwa po niej głowicę USG.
Tags: