Baner

Kinesiotaping

KinesiotapingWe współczesnym świecie mamy do czynienia z różnorakimi metodami terapeutycznymi wspomagającymi rehabilitację. Jedna z nich to kinesiotaping, czyli tak zwane plastrowanie dynamiczne. Jest to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze.
Zalicza się do metod tapingu. Początki tego typu terapii, opracowanej przez dr. Kenzo Kase z Japonii sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Bardzo szybko zyskała na popularności . Dziś każdy, szanujący się sklep ortopedyczny posiada w swoim asortymencie szeroki zakres akcesoriów do kinesiotapingu. Badania nad skutecznością Kinesio Taping'u, są prowadzone od momentu stworzenia tej metody .Jednym z polskich ekspertów  jest prof. Zbigniew Śliwiński, wykładający na co dzień na Uniwersytecie im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster - Kinesio Tex Gold, o wysokiej elastyczności, nie ograniczającej ruchów. Ciężar i grubość plastra zbliżona jest do parametrów skóry. Plaster nie zawiera leków, ani latex`u. Ponadto jest odporny na działanie wody. Kinesiotaping posiada szeroki zakres zastosowania. Metoda używana jest (między innymi) .przy wzmacnianiu mięśni czworogłowych podczas ćwiczeń izokinetycznych (ćwiczenia z przystosowującym się obciążeniem) u kobiet. Specjalistyczne  badania wykazały dużą poprawę stanu pacjenta przy dotkliwych bólach w dolnej partii pleców. Także przy leczeniu paliatywnym w hospicjach ta metoda terapeutyczna przynosi pozytywne rezultaty, co wykazały badania przeprowadzone na reprezentatywnej grupie pacjentów z całej Polski.
Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, która już niedługo może zrewolucjonizować sposoby leczenia wielu, bolesnych dolegliwości.