Czy kinesiotaping jako metoda przeciwbólowa jest naukowy?

Jedną z metod fizjoterapeutycznych, które zdobyły w ciągu ostatnich lat duże zainteresowanie, ale również zaufanie i powszechnie wykorzystywane są w wielu dziedzinach fizjoterapii jest taping. Najogólniej mówiąc metoda ta polega na manipulowaniu napięciem skóry (a więc również pewnych partii mięśni), dzięki zastosowaniu specjalnych, elastycznych, przyklejanych do ciała taśm. Czy jednak metoda ta ma podstawy naukowe? Biorąc pod uwagę, że kinesio kurs znaleźć można dziś w ofertach wielu firm, wydaje się że tak.

Sprawdź na movuto.pl

Kinezio taping kurs – jak działa taping?

Jak udowodniono, zmiana napięcia skóry, którą uzyskuje się dzięki taśmom wykorzystywanym w tapingu przekłada się na kwestie takie jak:

– zmniejszenie czucia skórnego, co wpływa na zmniejszenie bólu odczuwanego w mięśniach,
– ułatwienie pracy mięśni,
– lekkie zmodyfikowanie motoryki ruchów.

Jak więc widać, metody których nauczyć się można zapisując się na kurs tapingu, pozwalają na wpłynięcie na ludzki układ mięśniowy w sposób realny i skuteczny, a przede wszystkim uzyskując konkretne efekty, które zostały do tej pory wielokrotnie opisane w literaturze naukowej.

Taping – metoda terapii, czy wspomaganie treningu?

Taping ma wiele zastosowań i da się w nich wyróżnić dwa, zasadnicze nurty. Pierwszy z nich to terapia bólu i nieprawidłowych napięć mięśni. Drugim z kolei jest radzenie sobie z kontuzjami, zapobieganie im i wpływanie na zwiększenie efektywności treningów w sporcie. Już teraz po metodę tę bardzo chętnie sięgają nawet bardzo znani sportowcy.