Koncentrator tlenowy w domu – czy warto skorzystać z tego rozwiązania?

koncentrator tlenowy

Nowoczesna tlenoterapia może odbywać się obecnie zarówno w placówkach służby zdrowia, jak i w warunkach domowych. W przypadku konieczności zorganizowania drugiej z wymienionych form leczenia, konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu, takiego jak koncentratory tlenowe. 

Jak działa koncentrator tlenowy?

Podstawowym zadaniem koncentratorów tlenu jest dostarczenie pacjentowi powietrza o zwiększonej zawartości tego pierwiastka. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez usunięcie z mieszanki gazów atmosferycznych jej głównego składnika, czyli azotu. Używa się do tego specjalnej substancji absorbującej. Rezultatem takiego działania jest stężenie tlenu, sięgające 90%. Tak wzbogacone powietrze jest następnie nawilżane, oczyszczane i dostarczane choremu.

Koncentratory tlenu – modele stacjonarne i przenośne

Koncentrator tlenowy może mieć postać urządzenia stacjonarnego lub przenośnego. W drugim z omawianych wypadków spotyka się często modele o wadze sięgającej zaledwie kilku kilogramów. Aparat taki nie jest co prawda tak wydajny, jak sprzęt o większych rozmiarach, jednak umożliwia swobodne przemieszczanie się podczas korzystania z tlenoterapii. Niewielka waga pozwala też na zabranie go ze sobą podczas dłuższej nieobecności w domu, co dla wielu chorych na poważne schorzenia układu oddechowego może być szansą na prowadzenie normalnego życia zawodowego czy też na odbywanie spotkań towarzyskich. 

koncentrator tlenowy

Na co zwracać uwagę przy wyborze koncentratora tlenowego?

Osoby, które zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego koncentratora tlenowego, powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na warunki, w jakich ma być użytkowany. Chory, który chce uczestniczyć w pełni w życiu społecznym, powinien zdecydować się na aparaturę przenośną. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by jednocześnie do zastosowań domowych zakupić stacjonarny koncentrator tlenu. W przypadku osoby, która nie może się swobodnie poruszać, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może być natomiast wydajny sprzęt stacjonarny.