Pulsoksymetr – kiedy warto go kupić i jak używać tego sprzętu?

W medycynie stosuje się wiele urządzeń do pomiaru wskaźników życiowych organizmu. Niektóre z tych urządzeń są przeznaczone tylko dla placówek medycznych, podczas gdy inne mogą być stosowane również w domu. Pulsoksymetr napalcowy, który mierzy nasycenie krwi tlenem (saturację), jest jednym z tych wszechstronnych urządzeń.

Jak działa pulsoksymetr i co mierzy?

Niedobór tlenu jest bardzo niebezpiecznym stanem, który wpływa na wszystkie układy i narządy. Przyczyny i tempo jego rozwoju mogą być różne, ale konsekwencje są zawsze bardzo negatywne. Pulsoksymetr pomaga w porę wykryć problem i podjąć działania zapobiegające poważnym powikłaniom.

Pulsoksymetr wyniki pomiaru podaje z dużą dokładnością. Aby dokonać pomiaru za pomocą tego pulsoksymetru, wystarczy przyłożyć palec do specjalnego otworu, w którym znajduje się czujnik. Poprzez oświetlanie tkanki i krwi światłem o różnej długości fali, pulsoksymetry określają stopień nasycenia hemoglobiny tlenem. Większość urządzeń pokazuje jednocześnie tętno. Istnieją modele, które określają inne wskaźniki.

Zalety pulsykometru

pulsoksymetr

Na przykład, pulsoksymetr mierzy wskaźnik modulacji pulsu. Model ten jest uważany za jeden z najnowocześniejszych i posiada kilka korzystnych różnic w stosunku do swoich odpowiedników:

  • Wszystkie odczyty są wyświetlane na wyświetlaczu OLED z możliwością wyświetlania dwóch kolorów. Dzięki temu urządzenie jest łatwe w obsłudze dla osób niedowidzących i może być używane nawet w słabych warunkach oświetleniowych.
  • Regulowana jasność ekranu – odpowiedni poziom można dobrać w zależności od okoliczności.
  • Maksymalna łatwość obsługi – pomiar odbywa się za naciśnięciem jednego przycisku.
  • Baterie są dołączone do zestawu, a gdy baterie są wyczerpane, specjalny wskaźnik informuje o tym użytkownika.

Po użyciu urządzenie pozostaje włączone przez 8 sekund, a następnie wyłącza się automatycznie. Pozwala to oszczędzać baterię.