Do czego wykorzystywany jest aparat do mierzenia ciśnienia? Jak wykonać odczyt?
Ciśnieniomierz jest używany do określenia, czy ktoś ma wysokie lub niskie ciśnienie krwi. Może być również używany do wykrywania czynników ryzyka chorób serca i udaru.
Aparat do mierzenia ciśnienia – jakie są rodzaje?
Ciśnieniomierze z tej strony występują w dwóch rodzajach – cyfrowe i analogowe. Modele cyfrowe pozwalają na szybkie ustawienie czasu, w którym chcemy zmierzyć ciśnienie krwi, podczas gdy modele analogowe posiadają pokrętło, za pomocą którego możemy ustawić czas. Koszt ciśnieniomierza różni się w zależności od modelu i marki. Te z wyższej półki będą droższe od tych z niższej półki. Na przykład, ciśnieniomierz cyfrowy będzie kosztował około 150 zł, podczas gdy analogowy około 50 zł.
Jak działają urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi?
Ciśnieniomierze działają na jeden z dwóch sposobów: albo poprzez użycie czujnika umieszczonego na ramieniu, albo poprzez użycie czujnika oscylometrycznego umieszczonego na nadgarstku. Drugi rodzaj ciśnieniomierza pozwala na łatwiejsze kontrolowanie ciśnienia krwi w domu.
Do czego służy ciśnieniomierz? Ciśnieniomierz jest używany do pomiaru ciśnienia krwi, które wskazuje, jak ciężko serce musi pompować krew, aby dostarczyć ją bogatą w tlen do całego organizmu. Wysokie ciśnienie krwi nie powinno być bagatelizowane, ponieważ może pozostać niezauważone, powodując jednocześnie poważne uszkodzenia takich organów jak mózg, nerki i oczy.
Odczyt z aparatu do mierzenia ciśnienia
Ciśnienie krwi podawane jest jako dwie liczby, np. 120/80 mm Hg (wymawiane jako „120 na 80 milimetrów słupa rtęci”). Górna liczba to skurczowe ciśnienie krwi, które mierzy siłę działającą na tętnice podczas bicia serca. Dolna liczba to ciśnienie rozkurczowe, które mierzy siłę działającą w tętnicach pomiędzy uderzeniami serca.