Jak wybrać dobry żel antybakteryjny do rąk?

Żyjemy w czasach, w których poniekąd zmuszeni jesteśmy do zachowania najwyższych standardów higieny. Oczywiście, nikt z nas nie będzie co chwila biegł do umywalki i poświęcał czas na dokładne „wyszorowanie dłoni”. Wobec tego na rynku pojawiły się różnorodne żele antybakteryjne, które są łatwe i wygodne w stosowaniu. Skutecznie odkażają one dłonie np. po kontakcie z klamkami lub innymi powierzchniami, które mogą być siedliskiem bakterii. Jednak jak wybrać żel antybakteryjny, by był bezpieczny?

Triclosan – niebezpieczna substancja w żelach antybakteryjnych

Świetnie zdajmy sobie sprawę z tego, że żel antybakteryjny ma przede wszystkim skutecznie odkażać nasze dłonie. Wobec tego większość z nas jest świadoma tego, że będzie on zawierał w swoim składzie „mocniejsze” substancje. Jeśli jednak na liście składników zauważymy triclosan, wówczas ten żel antybakteryjny nie powinien znaleźć się w naszym, zakupowym koszyku. Dlaczego, żel antybakteryjny zawierający triclosan nie jest dla nas odpowiedni? Otóż:

  • choć triclosan ma działanie antybakteryjne, to jednak jego częste wykorzystywanie doprowadzi do utraty efektywności – badania wykazały, że bakterie i patogeny mogą się na tę substancję uodpornić;
  • tirclosan może powodować reakcje alergiczne – to również zostało udowodnione w toku wielu badań i testów;
  • triclosan jest szkodliwy dla środowiska;
  • żel antybakteryjny, który posiada w składzie triclosan może spowodować zapalenie skóry.

Wobec tego, zanim zdecydujemy się na konkretny żel antybakteryjny warto dokładnie przeanalizować, co znajduje się na etykiecie produktu. Z pewnością w procesie dbania o zachowanie odpowiedniego poziomu higieny, nie chcemy narazić się na skutki uboczne.

żel antybakteryjny do rąk
Kliknij w obrazek i przejdź do oferty

Żel antybakteryjny i jego zapach oraz konserwanty

Wbrew powszechnej opinii żel antybakteryjny wcale nie powinien cechować się długim i skomplikowanym składem. Najważniejszą substancją okazuje się alkohol, który sam w sobie jest silnym środkiem odkażającym. Żaden, dobry i efektywny żel antybakteryjny nie potrzebuje dodatkowych środków chemicznych i konserwantów, które mogą podrażnić delikatną skórę dłoni. Co więcej, żel antybakteryjny nie potrzebuje „sztucznego” zapachu i aromatu, szczególnie w momencie, kiedy na rynku mamy dostęp do naturalnych i ekologicznych produktów o działaniu przeciwbakteryjnym. Warto więc zwrócić na te aspekty większą uwagę, a także dokładnie sprawdzać etykiety danego żelu, jeszcze zanim zdecydujemy się na jego zakup. Skóra naszych dłoni z pewnością nam za to gorąco podziękuje.