Czym jest orteza na bark? W jakich wypadkach należy ją nosić?

Orteza na bark jest pewnego rodzaju stabilizatorem, który ma za zadanie unieruchomić staw barkowy i przy okazji go odciążyć. Te produkty często wykorzystuje się przy leczeniu urazów i przy rehabilitacji po zabiegach. Czym jest orteza na bark i w jakich wypadkach należy ją nosić?

Czym jest orteza na bark?

Orteza na bark to stabilizator tego stawu. Jest sprzętem rehabilitacyjnym, który zazwyczaj całkowicie lub częściowo unieruchamia staw barowy i zabezpiecza go przed nowymi urazami. Dzięki ortezie bark jest ustabilizowany i odciążony, co zmniejsza ryzyko nadwyrężeń i uszkodzeń tkanek stawowych, które są wokół stawu. Dobrze ustawiona kończyna górna w stosunku do tułowia praktycznie eliminuje ryzyko uszkodzenia tkanek, a także dodaje ulgi poszkodowanemu.

orteza na bark

W jakich wypadkach należy nosić ortezę na bark?

Obręcz barkowa w ludzkim organizmie jest kostną strukturą, której zadaniem jest podparcie dla mięśni kończyn górnych. Jest to jeden z najczęściej używanych stawów w ludzkim ciele, dlatego często zdarzają się urazy np. uszkodzenia więzadeł czy ścięgien. Orteza na bark wykorzystywana jest przy wielu urazach i schorzeniach. Należy ją nosić w przypadku złamanego, wybitego, zwichniętego czy stłuczonego barku. Ponadto wskazana jest przy naderwaniu czy zerwaniu mięśni i więzadeł barku. Potrafi dobrze unieruchomić ten staw przy złamaniach w obrębie kości ramiennej, łopatki i obojczyka. Polecana jest dla osób z zespołami bólowymi i stanami zapalnymi w okolicach stawu barkowego. Świetnie się sprawdza przy pooperacyjnej rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych. Ortezy na bark są znacznie lżejsze i wygodniejsze dla człowieka niż gips. Osoby, których mięśnie i więzadła są nadwyrężone i przeciążone, powinny korzystać z zalet tego produktu. Wskazane jest również, aby korzystały z ortez osoby z chorobami zwyrodnieniowymi czy porażeniami i bezwładnością kończyn górnych o nieznanej etiologii.