Orteza na kolano – jak wybrać najlepszą?

Stabilizator kolana to doskonały element do wspierania rehabilitacji. Dzięki niemu można z powodzeniem utrzymać uszkodzone miejsce w odpowiedniej pozycji, czy też zredukować do minimum ryzyko wystąpienia nawrotu kontuzji czy też jej pogłębienia się. W sklepach oraz na aukcjach internetowych można znaleźć dużą ilość modeli, które spełniają potrzeby osób z urazami, natomiast warto pamiętać o tym, iż zawsze bardzo istotną kwestią jest dobór stabilizatora kolana odpowiednio do danego przypadku.

Jak dobrać stabilizator kolana?

Należy wiedzieć, iż dobra orteza kolanowa powinna nie tylko zabezpieczać kolano przed kolejnym urazem. ale także zapewniać wysoki poziom komfortu podczas jej użytkowania. Z tego też powodu orteza na kolano musi być dobrze dopasowana i gładko przylegać do ciała. 

Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrany stabilizator stawu kolanowego spełnia także funkcje ochronne. Z tego też powodu należy dopasować ortezę pod kątem między innymi rozmiaru. Należy mieć także na uwadze wielkość urazu – w przypadku dużej powierzchni uszkodzonego miejsca wskazane są produkty o większej rozpiętości. 

Miękki, półsztywny oraz sztywny

Na rynku, zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych tj. ten, można znaleźć modele różnego rodzaju. Warto pamiętać, iż stabilizator ma pełnić funkcję korekcyjną, leczniczą lub też profilaktyczną. Z tego też powodu także profil ortezy ma duże znaczenie i wpływ na efektywność leczenia 

Kupując ortezę na kolano warto wziąć pod uwagę sugestie lekarza prowadzącego na temat sztywności ortezy. Należy wiedzieć, iż w sklepach ze sprzętem ortopedycznym można także dostać stabilizatory stawu kolanowego z regulacją kąta, które są odpowiednie na przykład dla osób z zerwanymi więzadłami krzyżowymi albo dla pacjentów po zabiegu chirurgicznym na więzadłach rzepki. Tego rodzaju stabilizatory stosuje się także przy skomplikowanych urazach.