Koncentrator tlenowy – sposób na poprawę jakości życia

Wśród chorób, na które zapada coraz więcej osób, wymienia się często różnorodne schorzenia układu oddechowego. Są one niezwykle groźne dla zdrowia, a przy tym wpływają na pogorszenie sprawności całego organizmu i jakości życia dotkniętej nimi osoby. Na szczęście istnieją już rozwiązania, dzięki którym można ograniczyć wspomniane skutki. Jednym z nich jest koncentrator tlenowy. Jak działa to urządzenie i na jakie efekty może liczyć osoba, która zdecyduje się na korzystanie z niego?

Czym jest koncentrator tlenowy?

Powietrze atmosferyczne składa się przede wszystkim z azotu. Działanie koncentratora tlenowego polega na usunięciu go z podawanej choremu mieszaniny gazów, co prowadzi do zwiększenia w niej zawartości tlenu. Nie jest to jedyny pozytywny aspekt korzystania z tych urządzeń. Oprócz tego usuwają one z powietrza zanieczyszczenia oraz zwiększają jego wilgotność. 

Do niedawna aparaty tlenowe wykorzystywane były jedynie w placówkach służby zdrowia, jednak obecnie coraz popularniejsze stają się mniejsze przyrządy tego typu, dostosowane do użytku domowego. Dzięki nim wiele osób unika konieczności hospitalizacji. Koncentrator tlenowy może być nawet zabierany w podróż – wiele spośród modeli tego sprzętu dostosowanych jest do zasilania z gniazdka zapalniczki samochodowej.

Kiedy warto zdecydować się na aparat tlenowy?

Aparat tlenowy, jak wspomniano już wcześniej, jest przeznaczony przede wszystkim dla pacjentów cierpiących na niewydolność układu oddechowego. Oprócz tego jego użycie może pomóc chorym na:

  • schorzenia onkologiczne,
  • alergie,
  • niektóre choroby układu krążenia.

Koncentratorów tlenowych używają również osoby, które cierpią z powodu problemów z zasypianiem oraz nadmiernego zmęczenia – sprzęt ten może być nieocenioną pomocą przy tego typu problemach.