Oporowa taśma treningowa do ćwiczeń i rehabilitacji

Gumy oporowe to bardzo popularne akcesoria do ćwiczeń fizycznych, często wykorzystywane także w rehabilitacji u osób po kontuzjach i urazach. Mogą z nich korzystać ludzie na każdym poziomie zaawansowania, w tym także osoby starsze i dzieci. Ćwiczenia, wykonywane przy użyciu taśm, pozwalają na aktywację wszystkich partii mięśniowych, dlatego za pomocą gum można przeprowadzić bardzo zróżnicowany  trening. Ich zaletą jest niewielki rozmiar i waga, ponieważ można ich używać niemal wszędzie.

Czym charakteryzuje się taśma treningowa do ćwiczeń?

Guma do ćwiczeń to elastyczna taśma materiałowa lub lateksowa. Materiał użyty do wykonania gum odporny jest na pęknięcia lub uszkodzenia. Charakterystyczną cechą taśm jest różnorodny opór stawiany podczas ćwiczeń, który wzrasta wraz z rozciąganiem materiału. Z tego powodu produkty posiadają zróżnicowaną kolorystykę.

Profesjonalna taśma treningowa do ćwiczeń używana w rehabilitacji jest wyrobem medycznym, a ćwiczenia z nią powinny być wykonywane pod nadzorem fizjoterapeuty lub rehabilitanta. Gumy oporowe różnią się od siebie kształtem i długością. Wśród nich wyróżnić można krótkie, pierścieniowe gumy mini band oraz dłuższe gumy power band. W zależności od funkcji, jaką ma spełnić trening, mini band stosowany jest do ćwiczeń siłowych na pojedyncze partie mięśni, natomiast power band użyteczny jest w ćwiczeniach o charakterze wielostawowym. Dowiedz się więcej: megamedic.pl

Jakie korzyści daje rehabilitacja z taśmami oporowymi?

Zabiegi rehabilitacyjne wykonywane przy użyciu taśmy treningowej do ćwiczeń przynoszą wiele zalet pacjentom, przede wszystkim przyspieszają proces powrotu do pełnej sprawności. Taśmy pomagają aktywować osłabione mięśnie po urazach, poprawiają ruchomość w stawach oraz rozwijają siłę mięśni. 

Regularny trening z gumami pozwala na sukcesywny wzrost formy, sprawności i siły mięśni dzięki progresywnemu wzrastaniu obciążeń. Gumy pozwalają także na wykonanie serii ćwiczeń w każdych warunkach.