Typy inhalatorów: Nebulizatory pneumatyczne, siateczkowe oraz ultradźwiękowe

Zdarza się, iż musimy stosować nebulizator celem złagodzenia symptomów schorzeń w układzie oddechowym. Inhalatory tego typu, dostępne są w różnych wersjach, które różnicują rozwiązania techniczne. 

Nebulizatory – czym są? 

Z uwagi na mechanikę, urządzenia te mają spowodować zmieszanie kropelek powietrza z substancją czynną zawartą w leku. Mgiełka powstała w nebulizatorze, wdychana może być poprzez ustnik, końcówkę do nosa albo maskę. Największym plusem inhalatora, będzie brak konieczności zachowywania koordynacji między techniką oddechową a działaniem nebulizatora. Dlatego jest to świetny inhalator dla dzieci, ale również dla dorosłych. 

Nebulizatory pneumatyczne, siateczkowe i ultradźwiękowe

Jeśli wziąć pod uwagę zasady działania, nebulizatory podzielić można na trzy typy: nebulizator pneumatyczny (in.parowy), siateczkowy (in. membranowy) oraz ultradźwiękowy.  

inhalator

Nebulizatory pneumatyczne działają przy wykorzystaniu kompresora, który wytwarza sprężone powietrze. Powietrze to przepływa poprzez roztwór substancji leczniczej oraz rozpyla go na malutkie kropelki. 

Nebulizatory siateczkowe złożone są z cieniutkiej membrany, która zawiera malutkie otwory. Wibrująca część odpowiada za tłoczenie leku poprzez niewielkie otwory w membranie. Dzięki temu powstają kropelki aerozolu. Ten typ nebulizatora jest także bardzo lekki i cichy, dzięki czemu sprawdza się dla dzieci i w podróży. 

Nebulizatory ultradźwiękowe korzystają z wibratora piezoelektrycznego, który odpowiada za generowanie drgań mających wysoką częstotliwość. Drgania te przenoszone są na zbiornik wraz z wodą oraz lekiem (woda wykorzystywana jest w roli czynnika chłodzącego). Mocne drgania, potrafią wygenerować dużą ilość leku w formie płynnej i niewielkie cząsteczki.